ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
IT platforma
03. února, 2022

Vedení Zlínského kraje se intenzivně zabývá potřebami IT firem a připravuje konkrétní nástroje podpory jejich podnikání

Začátkem listopadu proběhlo historicky první setkání předních IT firem působících ve Zlínském kraji s vedením kraje. Na půdě Technologického inovačního centra (TIC) se v rámci akce pořádané v projektu Smart Akcelerátor Zlínského kraje II diskutovaly potřeby jednotlivých společností, zejména v oblastech personální připravenosti absolventů IT oborů Fakulty aplikované informatiky UTB, klíčových technologií pro další rozvoj podnikání v IT či očekávání podpory od kraje pro zvládnutí inovačních výzev v oboru.

Na setkání navázalo obsáhlé dotazníkové šetření, ve kterém firmy konkretizovaly své potřeby a očekávání od další spolupráce se Zlínským krajem, Univerzitou Tomáše Bati a TIC. Výsledky poukazují na shodu nad potřebami, jak konstatoval David Vychytil, náměstek hejtmana odpovědný za ekonomiku a podporu podnikání. „Největším problémem je nedostatek motivovaných lidí s adekvátní kvalifikací, aktuálně v kraji chybí téměř 400 IT pracovníků“. Ke zvýšení atraktivity studia a práce v IT na území Zlínského kraje má přispět několik konkrétních aktivit a projektů, první jsou již na Fakultě aplikované informatiky realizovány. Další budou postupně nabíhat v roce 2022. Jedná se například o kampaně argumentující, proč ve Zlínském kraji studovat, pracovat a především prožít naplněný život.

Z identifikovaných technologií aktuálně odbornou veřejností nejvíce rezonuje téma využití blockchainu. Tomáš Janča, předseda výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit, k tomu doplňuje: „Jsme v kontaktu s předními odborníky na využití technologie blockchain v průmyslu i kreativních odvětvích a snažíme se napříč různými fakultami UTB přinášet co nejvíce nových informací o této technologii“. Kromě zapojení specialistů z významných firem v blockchainu do výuky na Fakultě aplikované informatiky byl v listopadu uspořádán seminář s programátorem Tomášem Svobodou, který pomocí blockchainu průmyslovým firmám nabízí efektivní řešení s významnou úsporou prostředků i času. Na květen 2022 je ve spolupráci Fakultou managementu a ekonomiky plánována výroční konference na toto téma pro čtyři stovky hostů.

Radní pro oblast digitalizace kraje Jiří Jaroš do diskuze přispěl záměrem budování 5G kampusu. „Tento typ připojení je pro Zlín novodobou dálnicí. Nikoliv fyzickou, ale informační. Ta smaže náš hendikep periferního regionu“, přiblížil svou vizi.

S výsledky podnětů nyní dále pracuje tým analytiků TIC, který do dalšího jednání platformy IT firem navrhne vedení kraje implementaci nových nástrojů podpory. „Plánujeme systém odborného vzdělávání v IT, stejně jako nové nástroje přímé podpory malých a středních firem v oblasti digitalizace“, nastínila Martina Běťáková, RIS3 manažerka z TIC.

Druhé setkání IT platformy proběhne 16. února 2022. IT firmy, zástupci středních škol, případně kariéroví poradci, kteří mají zájem být součástí platformy, mohou kontaktovat Martinu Běťákovou na emailu betakova@ticzlin.cz.

Zdroj: TIC Zlín, Zlínský kraj