ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Asistivní technologie

Asistivní technologie pomáhají lidem se sníženou soběstačností zvládat každodenní činnosti v běžném životě. Díky asistivním technologiím mohou tito lidé žít samostatně, nezávisle a zůstat ve vlastním domově.

Asistivní technologie vhodné pro domácí prostředí

Zajištění bezpečnosti

  • Detektory pádů

Dokáží včas rozpoznat pád a automaticky přivolat pomoc. Detektory pádů se mohou instalovat na strop, stěny, podlahy i nábytek. V bytech, kde žijí senioři sami, je vhodné detektory umístit tam, kde je riziko pádů nejčastější, tedy do koupelny (v blízkosti sprchy nebo vany), ložnice (vedle postele) a na schodiště.

Příklady detektorů pádů:

Bezdrátové radarové systémy – vysílají bezdrátové signály, které se odráží od lidského těla. V případě pádu vyšlou upozornění do mobilního telefonu na předem předvolené kontakty. Výhody: jsou jednoduché na instalaci, dají se umístit na zeď nebo strop, fungují spolehlivě i za zhoršených světelných podmínek, nenarušují soukromí.

Výrobci: HIKVISION, Vayyar

Detektory s infračervenými senzory – jsou citlivé na infračervené záření, jež vychází z tepla snímaného člověka. Příkladem tohoto detektoru je snímač aktivity eLsa. Jedná se o vodotěsné trubkové zařízení, se dvěma senzory v horní a dolní části. Zařízení je aktivováno, pokud osoba vstoupí do místnosti a je detekováno horní částí senzoru. Pokud osoba spadne, spodní detektor rozpoznává pohyb a zařízení posílá alarm do telefonu na přednastavené kontakty.

  • Detektory požáru, úniku vody

Zabezpečí domov proti poškození a mohou zachránit lidské životy. Bezdrátový detektor úniku vody vyvolá poplach, jakmile se jeho kontaktní body ve spodní části dostanou do styku s vodou. Detektor požáru vyvolá poplach v případě zaznamenání kouře. 

  • Tísňová tlačítka

Představují cenově dostupný a efektivní způsob, jak zlepšit bezpečnost seniorů žijících samostatně v domácím prostředí. Jsou propojena s mobilní sítí a v případě nouze aktivují alarm, který upozorní asistenční službu nebo přednastavené kontakty. Tísňová tlačítka s GPS odesílají zároveň informaci o poloze uživatele, čímž usnadňují jeho nalezení v případě nouze.

Služby tísňové péče: Život 90, Anděl na drátě, Chytrá péče, Anděl strážný

Monitorovací zařízení pro dálkovou péči

  • Pohybové sensory 

Umožňují sledovat aktivitu uživatelů v průběhu dne. Pokud není dlouhou dobu zaznamenán žádný pohyb nebo je registrován neobvyklý pohyb, systém odešle upozornění rodinným příslušníkům či asistenční službě.

Výrobci: Aqara

  • Kamerové systémy

V domácnosti se stávají stále dostupnější a jejich funkce se postupně rozšiřují. Kromě běžného zabezpečení dokáží upozornit na neobvyklou aktivitu v domě. Velkou výhodou je obousměrná komunikace, která umožňuje hovořit se členem rodiny na dálku.  

  

Systémy domácí automatizace 

Neboli chytré domácnosti propojují a automatizují různá zařízení v domě. Uživatelé mohou jednoduchým ovládáním nebo pomocí hlasového asistenta regulovat topení, ovládat osvětlení, zatáhnout rolety, zapínat televizi nebo odemykat či zamykat dveře. Výhodou chytrých domácností jsou aplikace, které umožňují rodině sledovat a ovládat zařízení v domově seniora a v případě potřeby mu tak na dálku pomoci

Při stavbě domů se systémem automatizace je třeba počítat se zabudováním elektrorozvaděče a celkovým rozvedením obvodů, které bude vyhovovat chytré domácnosti. 

 

 

Kontaktujte nás: 

Mariem Bolcková

Developerka asistivních technologií

bolckova@ticzlin.cz, +420 728 182 326