ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Firmy
03. listopadu, 2020

Jsme připraveni na budoucnost?

Zlín je moderní město technologií. Online seminář Technologické agentury představí “chytré” projekty z oblasti telemedicíny, dopravy a dalších oborů

Už zítra (4. listopadu) se při příležitosti 7. ročníku Dne Technologické agentury ČR (TA ČR) uskuteční regionální seminář, jehož ústředním tématem bude otázka Jsme připraveni na budoucnost?“. Tuto problematiku doplní aktuální inovační témata ze Zlínského kraje. Letošní ročník bude speciální tím, že se s ohledem na aktuální situaci odehraje ve virtuálním prostředí. Díky tomu si ho budou moci vychutnat všichni příznivci technologií z bezpečí svého domova.

Letošní Den TA ČR pro nás představuje velkou výzvu. Naše původní plány se ze dne na den změnily a my jsme po půl roce intenzivních příprav museli najít jejich alternativu,” říká předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka. Klasickou konferenci tak nahradí online bloky diskutovaných témat.

Pro region Zlín si Technologická agentura připravila seminář se třemi sloty. První, v podání Ladislava Mlčáka, experta na telemedicínu, nese název ‚Zdravotnictví 21.století není jen Covid‘. V rámci něho budou posluchači seznámeni s novým oborem telemedicíny v oblasti zdravotnictví a s novými technologickými projekty, které se inovacemi ve zdravotnictví zabývají. Příkladem z praxe ve Zlínském kraji může být využití robotiky. O přínosu robotické léčby je přesvědčena i MUDr. Jarmila Zipserová, která otevřela ve Zlíně nové pracoviště Neurorehabilitační kliniky AXON. Zde mohou pacienti s poškozením mozku využít robotický přístroj Lokomat.. Lokomat slouží k nácviku správného stereotypu chůze a pro lepší efektivitu léčby využívá také prvky virtuální reality.

 

Druhým slotem v pořadí je téma ‚Co můžeme nazvat chytrou mobilitou‘. Výzvami “chytré dopravy” provede Vít Šumpela, zástupce krajského úřadu Zlínského kraje. Posluchači se dozví, co je to koncept Transport Test Grid a jaké poskytne možnosti nejen v oblasti dopravy.

Posledním vystupujícím bude zakladatel projektu positivJE Kamil Kavka. Promluví na téma ‚Dobrá praxe z Jeseníku – překážky nás nepoloží‘. Online seminář následně završí panelová diskuze na téma: ‚Kreativita – kde ji hledat a jak ji využít‘.

Tématem inovací a nových technologií se ve Zlínském kraji zabývá také Lukáš Trčka z Technologického inovačního centra (TIC). “Jedním z klíčových témat pro náš region je, i s ohledem na RIS3 strategii a její domény specializace, oblast kulturních a kreativních průmyslů. Prostřednictvím podpory služeb produktových a průmyslových designerů dopomáháme našim výrobním firmám stoupat v dodavatelských řetězcích. Na Zlínsku máme dostatek dobrých příkladů a úspěšných projektů v oblasti kreativních průmyslů. Jmenovat můžeme společnosti jako je aktuální Firma roku 2019 mmcité zabývající se městským mobiliářem nebo společnost KOMA MODULAR zaměřenou na výrobu designových modulárních staveb. V kategorii eventů náš region bezpochyby výborně reprezentuje Zlín Film Festival, nejstarší přehlídka filmů pro děti a mládež na světě. Významnou roli sehrává také Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, která si získala nadnárodní renomé a v blízké budoucnosti může být klíčovým akcelerátorem kreativních průmyslů v našem kraji,” shrnuje Lukáš Trčka.

Celou konferenci mohou diváci sledovat prostřednictvím Mall TV. Odkaz na jednotlivé streamy přednášek budou vloženy na tacr.cz.