ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zlínský kraj se vrací ze Zaragozy s memorandem o spolupráci a inspirací pro chytré a udržitelné město

Jedenáctičlenná delegace ze Zlínského kraje se vrátila ze studijní cesty do španělské Zaragozy, města, které je inspirativním příkladem využití technologií pro udržitelnější a odolnější budoucnost. Zaragoza je jedním ze 100 evropských měst vybraných pro účast v misi EU pro klimaticky neutrální a chytrá města do roku 2030.

Cestu, která proběhla ve dnech 7. až 9. května 2024, připravilo Technologické inovační centrum Zlín ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Madridu a Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Mezi účastníky byli zástupci Zlínského kraje, statutárního města Zlín, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Moravského leteckého klastru a města Slavičín.

„Zaragoza nám byla doporučena Ministerstvem zahraničních věcí ČR jako vzorový příklad chytrého města, které klade důraz na ekologii, udržitelnost a zároveň nabízí skvělé ekonomické příležitosti,“ řekla Zuzana Matulová z Technologického inovačního centra Zlín.

Oficiálnímu přijetí na radnici města Zaragoza, kterého se zúčastnila starostka Natalia Chueca Muñoz a velvyslanec ČR v Madridu Libor Sečka, předcházelo podepsání memoranda o spolupráci mezi Moravským leteckým klastrem a aragonským leteckým a obranným klastrem AERA.

„Toto memorandum představuje významný krok pro rozvoj leteckého průmyslu v obou regionech,“ uvedla Vendula Doubravská z Moravského leteckého klastru.

Delegace se také setkala se zástupci Univerzity v Zaragoze a vyšší školy designu (Escuela Superior de Diseño de Aragón), se kterými projednala možnosti spolupráce v oblasti vzdělávání.

Během studijní cesty proběhla i prezentace Zlínského kraje, jeho rozvojových aktivit, Cyrilometodějské stezky a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Součástí programu byla i návštěva technologického parku a inovačního centra ITA Innova, předního aragonského institutu pro výzkum a vývoj, který se specializuje na podporu inovací a technologického rozvoje v různých odvětvích, jako jsou logistika, robotika, mechatronika, materiály a průmysl 4.0.

„Jsme rádi, že jsme mohli představit Zlínský kraj a jeho potenciál španělským partnerům. Zaragoza je skvělým příkladem toho, jak lze skloubit moderní technologie s udržitelností a kvalitou života,“ dodal David Vychytil, náměstek hejtmana pro oblast financí, majetku a rozvoje podnikání.

Studijní cesta byla realizována z projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje III.