ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Asistivní technologie
25. června, 2024

Ve Zlíně vznikne ukázkový byt s moderními technologiemi pro sociální služby

Ve 22. budově areálu bývalého Svitu ve Zlíně vznikne už za dva měsíce unikátní ukázkový byt chytrých technologií využitelných v sociálních službách. Přístupný bude jak profesionálům ze sociálních služeb a zdravotnictví, tak lidem, kteří pečují o své blízké doma. Inovativními technologiemi chce Zlínský kraj postupně vybavit všechny své sociální služby.

„Chytré technologie jsou velká pomoc, jejichž význam do budoucna poroste. Mohou pomáhat lidem se znevýhodněním zlepšovat kvalitu života a zůstat co nejdéle v jejich přirozeném, domácím prostředí, zároveň ulehčí práci lidem, kteří o ně pečují. S ohledem na stárnutí populace a s tím souvisejícím růstem poptávky po péči, nám technologie z části pomohou řešit i personální situaci v sociálních službách,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

V ukázkovém bytě najdou zájemci technologie, které pomáhají lidem se sníženou soběstačností zvládat každodenní činnosti běžného života, a technologie vhodné pro domácí péči. Mezi vybavením budou například polohovatelné lůžko s otočným roštem, detektor úniku vody či senzor hlídající otevření dveří. Na místě si bude možné vyzkoušet také lokátor polohy s SOS tlačítkem pro přivolání pomoci nebo otočnou IP kameru s mikrofonem a reproduktorem, která umožňuje obousměrnou komunikaci. Byt bude vybaven rovněž mobilním sprchovým systémem, který usnadňuje přímou hygienu klientů na lůžku. Kromě toho se tu návštěvníci dozví informace o nabídce běžně dostupných technologií na trhu, praktické informace o obsluze a instalaci jednotlivých zařízení. Do budoucna přibydou také praktické workshopy a semináře.

Provoz showroomu bude zajišťovat krajská developerka asistivních technologií Mariem Bolcková z Technologického inovačního centra. Pomáhat bude se zaváděním inovací do sociálních služeb nejen v rámci krajských příspěvkových organizací, ale i v dalších zařízeních napříč krajem. „Návštěvu ukázkového bytu chytrých technologií si budou moci zájemci domluvit prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách, které aktuálně vznikají a v plném provozu budou od září,“ upřesnila Mariem Bolcková.