ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Kreativní průmysly
14. března, 2022

Soutěž Creative Business Cup vyhrálo violoncello vytištěné na 3D tiskárně

Ne nadarmo se říká, že je Česká republika národem podnikatelů a kreativců. Soutěž Creative Business Cup, organizovaná agenturou CzechInvest, si klade za cíl zviditelnit nápady, které nepostrádají kreativitu a mají velký potenciál, a to nejen v České republice, ale také za hranicemi.

Během startupového večera, kterým prováděl Albert Čuba z Divadla Mír, se představily ty nejlepší české startupy z oblasti kulturních a kreativních průmyslů. Vítězství, titul Miláček publika, i speciální cenu Moravskoslezského inovačního centra Design Sprint si v soutěži vybojoval startup Sensio.

Ten s produktem MyCello tiskne na 3D tiskárně violoncella na míru svým zákazníkům. „Nápad vznikl za pandemie, kdy kolega jako hudebník potřeboval doma hrát a často to nešlo, třeba kvůli hluku, který rušil sousedy. Napadlo nás udělat elektrický nástroj, který může být zároveň tichý i hlasitý, či třeba extrémně lehký nebo vlastně takový, jaký si ho zákazník přeje,“ říká Jan Tobolík, ředitel společnosti Sensio. Zakladatelé startupu službu plánují rozšířit i na výrobu dalších nástrojů. Zakladatelé startupu službu plánují rozšířit i na výrobu dalších nástrojů.

Nyní startup čeká postup do finále v Kodani, kde změří síly se startupy z celého světa. „Dnešní podvečer byl plný emocí a skvělých zážitků. Získání všech tří cen nás překvapilo a je to pro nás velká energie, kterou jsme tímto získali. Úspěch nechodí samovolně, musí se mu jít naproti a jsem šťastný, že se nám podařilo zúročit všechny naše zkušenosti a vložit je do projektu MyCello,“ dodává Tobolík.

Porotu také oslovil startup Virtual Real Life, který skončil na druhém místě. Firma se zabývá využitím virtuální reality při rehabilitacích z pohodlí domova, a mohla by tak být po svém spuštění částečnou odpovědí na problém přeplněných kapacit rehabilitačních zařízení.

Na pomyslnou bronzovou medaili dosáhl startup Cementum, který vyrábí udržitelné betonové výrobky ze stavební a demoliční suti. Porotu zaujal nápad, který spadá do kategorie cirkulární ekonomiky, a který v České republice nemá zatím konkurenta.

O vítězi soutěže rozhodla odborná porota, ve které zasedli ředitel Divize startupů a inovativních malých a středních podniků CzechInvestu Jakub Hájek, zakládající partner advokátní kanceláře 3ADVOKÁTI Martin Hykel, ředitel evropského SWCSummitu Tomáš Cironis, koordinátorka implementace aktiv na podporu malých a středních firem/startupů v rámci Regionální inovační strategie Moravskoslezského kraje MSIC Adéla Hradilová a leader programu Start It ČSOB Zuzana Paulovics.

V letošním roce se o umístění v soutěži Creative Business Cup utkaly startupy, které se zaměřily na kreativní využití materiálů a také startupy využívající umělou inteligenci, virtuální realitu nebo 3D tisk a 3D skenování. V letošním ročníku soutěžili silní hráči, všichni byli skvělí a pevně věřím v úspěch startupu Sensio i během mezinárodního finále v Kodani, ” říká sektorová manažerka kulturních a kreativních průmyslů agentury CzechInvest Markéta Mentelová.

Soutěž se mohla uskutečnit také díky hlavním partnerům ČSOB Pojišťovna a 3ADVOKÁTI. Dále soutěž podpořili například CzechCrunch, StartupJobs, Roklen24, BusinessInfo.cz, FinTech Cowboys, MSIC, Startup World Cup & Summit, Czechstartups.org, Kreativní Česko, Nafirmy.cz a We Are Signuture. Záštitu nad soutěží Creative Business Cup 2022 převzal primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Na vítěze národního kola soutěže kromě věcných cen a odborného poradenství čeká postup do mezinárodního finálně v Kodani, které proběhne v červnu 2022.

O soutěži Creative Business Cup
Creative Business Network je nezisková organizace, která se zabývá podporou startupů z oblasti kreativních průmyslů. Od roku 2012 každoročně pořádá mezinárodní soutěž Creative Business Cup, která má za cíl podporovat kreativní startupy, propojovat je navzájem a pomoci jim při hledání investora i dobývání zahraničních trhů. Organizátorem českého národního kola soutěže je již pátým rokem Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

 

Zdroj: CzechInvest