ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Created in Zlin
12. února, 2024

Byznys, který funguje a inspiruje? Může to být i dětská skrýš nebo loutková akční hra

Přijít s originálním nápadem, najít mezeru na trhu. Dotáhnout myšlenku až do fáze hotového produktu nebo služby. A hlavně reálně prodávat. Na těchto principech stojí kreativní podnikání. A konkrétní příklady? Najdete je mezi přihlášenými do projektu Created in Zlin – v aktuálním ročníku se sešlo 33 záměrů. Ocenění nakonec získala akční loutková hra, variabilní sedák pro invalidní vozíky a multifunkční budka vymezující prostor pro cokoliv od sauny přes dílnu až po dětskou skrýš.

Projekt Created in Zlin vznikl v roce 2021 ve spolupráci Zlínského kraje a Technologického inovačního  centra s podporou Zlínského kreativního klastru a Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje. „Cílem projektu je podpora tvorby kreativních produktů a služeb z našeho regionu. Nemusí se však nezbytně jednat jen o obory opírající se o informační nebo high-end technologie. Při pohledu na letošní oceněné je vidět, že s dobrým nápadem lze zaujmout a uspět i ve zcela tradičních odvětvích,“ shrnuje ročník 2023 jednatel Technologického inovačního centra Lukáš Trčka. A jak konkrétně vypadají oceněné projekty?

 

Dřevěný playstation

Kenka Puppetgame. Pod tímto názvem najdete akční soubojovou hru. Nepotřebujete k ní klávesnici, ovladače, dokonce ani elektřinu. Jde v podstatě o loutkohru, která kombinuje dynamiku souboje a kouzlo divadla. Autorem nápadu dotaženým do fáze produktu je Petr Valla ze Zlína. „Ocenění je pro mě důkaz, že jsem na správné cestě. A ujištění, že stojí za to pokračovat dál,“ uvedl při slavnostním vyhlášení.

V Kenka Puppetgame se loutky utkávají v soubojích s různými zbraněmi a započítávají si zásahy podle stržení masky protivníka. Hra podporuje motoriku rukou, strategii a postřeh. Jedinečnost spočívá v tom, že vytvoření dalších loutek je velmi snadné, což dává hráčům možnost stát se zároveň tvůrcem vlastních postaviček a příběhů.

 

Sedák vytištěný na míru

Zajistit antidekubitní ochranu a správnou posturu sedu pro uživatele invalidních vozíků. S takovou ambicí šla do projektu Libella Seat Varia zlínská společnost Libella Design. Ve spolupráci s uživateli, ergoterapeuty a fyzioterapeuty vznikl unikátní systém, který za pomoci diagnostiky umožňuje nastavit sedák invalidního vozíku na míru. Samotný sedák funguje jako stavebnice, jednotlivé části lze vyměnit nebo posunout a dosáhnout ideální korekce. Pro výrobu komponentů slouží technologie 3D tisku. Jakýkoliv tvar lze zhotovit rychle a efektivně a zpřístupnit tak sedák širokému okruhu uživatelů.

Společnost Libella Design se specializuje na kompenzační pomůcky, systematicky se věnuje individualizaci produktů pro vozíčkáře. „Myslíme si, že kreativita má mimo jiné otevírat témata, která jsou mimo hlavní proud. Ocenění je pro nás zadostiučiněním, že to dává smysl,“ nabízí svůj pohled designérka a spoluzakladatelka firmy Věra Vystrčilová.

 

Jedna budka pro několik nápadů

Šest smrkových biodesek. Přesně to stačí k tomu, abyste získali prostor pro své nápady. Aspoň tak to vidí designérky společnosti WHAT A HUT . Jejich produkt s názvem Budka může sloužit jako sauna, dětská skrýš, dílna nebo kancelář. „Chtěli jsme vytvořit objekt, který splní všechny aktuální potřeby majitele. Pokud se požadavky na prostor v průběhu času změní, může se upravit funkce celého objektu,“ vysvětluje Adéla Báčová, která je spolu s Lenkou Sršňovou pod projektem podepsána.

Budka je na první pohled rozpoznatelná podle perforované stěny, která spojuje potřebu světla i soukromí. Typizovaný objekt může být doplněn o terasu, v případě sauny o odpočívárnu. Ta je kopií Budky, případně je vyrobená z KVH profilů a mléčného polykarbonátu.

V prvním ročníku projektu si ocenění odnesla vizovická společnost KOMA Modular s obytným modulem Fashion Line. Uspěly rovněž autorské šperky od ateliéru želé jewellery a platforma pro propagaci designu nazvaná PRO.STORY. Kromě Created in Zlin stojí TIC také za projektem Inovační firma Zlínského kraje. První ročník se konal v roce 2009, od roku 2010 se ocenění udělují jednou za dva roky. Cílem je zviditelnit konkrétní inovace a inspirovat tak ostatní.